You are currently viewing Bylock kullanıcısı olduğu iddiasıyla tutuklanan ve cezaevine çocuklarıyla giren kişinin başvurusuyla ilgili AİHM kararı bekleniyor

Bylock kullanıcısı olduğu iddiasıyla tutuklanan ve cezaevine çocuklarıyla giren kişinin başvurusuyla ilgili AİHM kararı bekleniyor

AİHM, bylock programı kullandığı gerekçesiyle darbe girişiminden sonra tutuklanan, 1 aylık ve 4 yaşında 2 çocuğuyla cezaevine giren Kaman’ın başvurusunda 4 Haziran 2020 günü karar açıklayacak. 15 Temmuz sonrası cezaevine çocuklarıyla giren annelerle ilgili ilk karar olacak.

Bu karar önemlidir, İLK KEZ HAKİM SAVCI VEYA GAZETECİ OLMAYAN BİRİNİN BAŞVURUSU İLE İLGİLİ KARAR VERİLECEKTİR, AİHM’İN VERECEĞİ KARARIN  İÇERİĞİNE GÖRE DAVALARA BAKIŞINI NET OLARAK GÖREBİLME DURUMU SÖZ KONUSU.

Metin incelendiğinde hayati risk var gerekçesiyle yapılan tedbir talebinin AYM’ce red edildiği ifade edilmekle esas hakkında karar verilmediği belirtilmiştir, AYM’nin esas hakkındaki kararı beklenilmeden AİHM’e başvuru yapılmıştır. Kişi hakkındaki ceza davası devam etmektedir, ilgili iki yıla yakın Tutuklu kaldıktan sonra 2019 Ekim de tahliye edilmiştir. AYM’nin esas kararı beklenilmeden yapılan başvuru da AİHM’in karar verecek olması önemlidir, kuvvetle muhtemel AİHM bu dosyada da BYLOCK PROGRAMI İLE DEĞERLENDİRME YAPMAYACAKTIR, Tutukluluk konulu başvurularda önceki verdiği kararlarda da göz önünde bulundurulduğunda esasa ilişkin inceleme yapmamaktadır, AİHM’in vereceği KARARIN İÇERİĞİNE GÖRE EMSAL OLMA İHTİMALİ VARDIR.

Bir yanıt yazın