AİHM'İN HAKSIZ TUTUKLULUK KONULU 03.03.2020 TARİHLİ ESKİ HAKİM HAKAN BAŞ İLE 16.04.2019 TARİHLİ AYM ESKİ ÜYESİ ALPARSLAN ALTAN KARARLARI ÜZERİNE

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
595 Görüntüleme
hukuksalyardim
(@hukuksalyardim)
Gönderiler: 2278
Illustrious Member Admin
Konu başlatıcı

AİHM 03.03.2020 tarihli kararıyla darbe girişiminden sonra HSK tarafından meslekten ihraç edilen ve FETÖ/PDY üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan (daha sonra hapis cezası alan) hakim Hakan Baş'ın AYM tarafından açıkça dayanaktan yoksun bulunup reddedilen tutukluluk başvurusunda ihlal kararı vermişti, bu karar AİHM'in 2019 yılı Nisan ayında Anayasa Mahkemesi Eski üyesi Alparslan Altan'ın haksız tutukluluk (11 yıl 3 ay hapis cezası verilen) ile ilgili verilen ihlal kararıyla hemen hemen aynıdır, BİLDİĞİM KADARIYLA SIRADA 546 HAKİM SAVCININ(benim de arasında bulunduğum, AİHM tarafından müracaatlar birleştirilmiştir) HAKSIZ TUTUKLULUK KONULU MÜRACAATI BULUNMAKTADIR, kuvvetle muhtemel yukarıda yazılı AİHM/Altan ile Baş kararları doğrultusunda İHLAL KARARI çıkacaktır,

SIK SORULANLAR;
1-) Bu ihlal kararları SADECE TUTUKLULUK İLE İLGİLİ VERİLMİŞTİR, verilen mahkûmiyet hükümlerini İÇERMEMEKTEDİR, ilgili MAHKUMİYET HÜKMÜNE DAYALI cezaevinde ise tahliyesine sebep olmaz.

2-) Bu ihlal kararları SADECE MÜRACAAT EDENLER AÇISINDAN VERİLMİŞTİR, BİREYSELDİR, genele yönelik uygulanması söz konusu değildir.

3-) İhlal Kararları ile birlikte verilen maddi ve manevi tazminatlar İLGİLİNİN İÇ HUKUKTA VARSA BAŞKA ZARARLARI İLE İLGİLİ DAVA AÇMASINA ENGEL DEĞİLDİR.

4-) Bu ihlal kararlarının ihraç edilenlerin GÖREVE DÖNMESİNE YÖNELİK değildir, ihraç işlemi üzerinde sonuç DOĞURMAMAKTADIR. Görevle alakası olmadığı için İLGİLİNİN İHRAÇ EDİLDİKTEN SONRAKİ MAAŞLARININ ÖDENMESİNİ GEREKTİRMEZ

5-) AİHM kararları uygulanmaktadır, her ne kadar istisnası da olsa(istisnalar da şeklen uygulanmaktadır) GENEL OLARAK AİHM KARARLARI UYGULANMAKTADIR, maddi-manevi tazminatlar ödenmektedir.

Gönderildi : Mayıs 12, 2020 9:31 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar E-postası

Başlık *

Ön İzleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı
Paylaş: