1/10 ORANINDA CEZA İNDİRİMİ ŞEKLİNDE BAHSİ GEÇEN KONU HAKKINDA

hukuksalyardim
(@hukuksalyardim)
Üye Admin

1/10 ORANINDA CEZA İNDİRİMİ ŞEKLİNDE BAHSİ GEÇEN KONU HAKKINDA

GÖZLEM VE SINIFLANDIRMA MERKEZLERİ İLE HÜKÜMLÜLERİN DEĞERLENDİRİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK’in 32/9. maddesine göre; hükümlünün kaldığı süre içerisinde gösterdiği iyileşmeye göre belirlenen gelişim puanı,
Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen puanı aşarsa ve idare tarafından da erken iyileşme gösterdiği kanaatine varılırsa, hükümlü hakkında idare ve gözlem kurulu kararıyla kapalı cezaevinde yatma süresinin 1/10 u kadar süre daha önce açık cezaevine gönderme kararı verilebilir. 1/10 luk süre toplam cezanın değil, kapalı cezaevinde kalınacak sürenin 1/10 olarak belirlenmektedir. Kapalı cezaevinde kalma süresi, verilen hapis cezasının yatarı olan ¾ ten 1 yıl düşürülerek belirlenen süredir.Yani 10 yıl hapis cezası almış birisi için kapalı cezaevinde kalma süresi 6,5 yıl iken, kişi eğer 1/10 oranında indirimden yararlanırsa 6,5 ay daha erken açık cezaevine geçebilecektir.Yine 6 yıl 3 ay hüküm almış bir kişi, yaklaşık 5 ay daha erken açık cezaevine geçebilecektir.1/10 luk süre azami olarak öngörülen süredir, daha az süre de belirlenebilir. Gelişim puanı, idare ve gözlem kurulları tarafından verilmektedir. Puanlama kriterleri konusunda ise bir açıklık bulunmamaktadır.
Genel olarak gelişim değerlendirme raporuna göre puanlama yapılacağı yönetmelikte belirtilmektedir. Açık cezaevine daha erken gönderilmesi öncelikle gelişim puanı ve idarenin takdirine bağlı olarak gerçekleşir. Bu konuda hükümlüler bu imkandan yararlanmak için talepte bulunabilir.Açık cezaevine geçilebilmesi, denetimle serbestlikten yararlanma imkanını daha kolay sağlayacağı gibi Covid süresinde açık cezaevinde olanlar izinli olarak eve gönderildiği için, daha erken tahliye gibi değerlendirilebilir.Eğer bu haktan faydalanılabilirse ortalama 5 ay daha erken tahliye edilme imkanı olabilir. Ancak, bunun uygulanması idarenin takdirindedir.Başvuru için özel bir dilekçeye gerek olmayıp, açık cezaevine geçme talepli bir dilekçe yeterli olacaktır.

Alıntıdır

Alıntı
Topic starter Gönderildi : Mart 30, 2021 10:35 pm
Konu Etiketleri
Paylaş: