Hakim-Savcı çalışma...
 

Hakim-Savcı çalışma evinde kalma ve ev ablalığı iddialarının olduğu dosyaya ilişkin beraat kararı


hukuksalyardim
(@hukuksalyardim)
Üye Admin
Katılım: 1 sene önce
Gönderiler: 1862
Topic starter  

HAKİM-SAVCI ÇALIŞMA EVİNDE KALMA VE EV ABLALIĞI İDDİASININ OLDUĞU DOSYAYA İLİŞKİN BERAAT KARARINDAN;

...Sanık yargılama aşamasındaki beyanında; söz konusuhakimlik sınavına çalışma evlerinde yaklaşık 3-4 ay kadar kaldığını,hatırladığı kadarıyla 20 Aralık 2013 tarihinde adli hakimlik sınavından önce bu evden kendi iradesi ile ayrıldığını,bu evlerde kalma sebebinin o zamanki şartlarda maddi imkansızlıklar ve ders çalışacak ortam araması olduğunu, bu sebepler yüzünden terör örgütüne üyelik ile suçlandığını, bu evlerde yalnızca ders çalıştığını,asla suç işlemediğini, örgüt üyesi olsaydı 25 Aralık 2013 öncesi buradan ayrılmayacağını beyan ederek suçlamayı kabul etmemiştir.
Yargılama aşamasında beyanları alınan tanıklar ........... sanıkla birlikte hakim savcı çalışma evlerinde kaldıklarını beyan ederek soruşturma aşamasındaki beyanlarına benzer beyanlarda bulunmuşlar, tanık ..... ise soruşturma aşamasındaki ifadesinden dönerek sanık ile birlikte örgüte ait evde kaldıklarını ancak sanığın evde abla konumunun bulunmadığını beyan etmiştir.

Sanığın yargılama aşamasındaki beyanı, bir kısım tanık beyanları ve 2013 yılında yapılan adli ve idari yargı hakimlik sınav tarihleri gözönüne alındığında sanığın 2013 yılı Kasım ve Aralık içinde yapılan idari ve adli yargı sınavlarından önce sanığın örgüte ait hakim ve savcılık sınavları için oluşturulan çalışma evlerinde kaldığı sabittir. Aynı şekilde sanığın savunmasından ve tanıklar... ve .... beyanlarından sanığın sınav sonrasında bu evden kendi isteği ile ayrıldığı da sabittir. Yapılan araştırmada sanığın örgüt yönetici/ üyeleri tarafından kullanılan bylock programını kullandığına dair bir tespit yapılamadığı gibi, sanığın örgüt elebaşısının talimatı sonrasında bank asyada hesap açtırdığına yönelik bir tespitte bulunmamaktadır. Ayrıca sanığın örgüt ile irtibatlı bir kuruluşta çalıştığı, örgüttle alakalvakıf yada dernekte üyeliği bulunduğuna yönelik bir tespitte yapılamamıştır....

Ankara 22. Ağır ceza mahkemesi, 2018/54 esas, 2018/174 karar numara


Alıntı
Konu Etiketleri

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar E-postası

Başlık *

 
Ön İzleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı
Paylaş: